články 2021

Ve dnech 4. - 5. června se další dva členové výjezdové jednotky (Kűhr Zdeněk a Čapák Robert) zúčastnili dvoudenního kurzu NDT - nositelů dýchací techniky.

První den kurzu proběhl na hasičské stanici Valašské Klobouky. Začalo se teoretickými znalostmi fyziologie dýchání, funkčností a použitím dýchacích přístrojů. Poté následoval praktický výcvik jak postupovat před a při každém použití dýchacího přístroje zakončený výcvikem v protiplynovém polygonu, kterým stanice disponuje.

Druhý den kurzu probíhal na hasičské stanici ve Zlíně. Zde se začalo také teorií, která už ale byla zaměřena na použití dýchacích přístrojů u zásahů. Dozvěděli jsme se různá pravidla, postupy, zásady, které jsme si později vyzkoušeli v praxi v místním cvičném "domečku".

Oba tyto dny jsme si užili a opravdu se i hodně zapotili, jelikož praktická výuka probíhá v kompletní výstroji zasahujícího hasiče (třívrstvý zásahový oblek, zásahová obuv, kukla, zásahová přilba, zásahové rukavice a dýchací přístroj vážící cca 10 kg).

Nyní naše jednotka disponuje 8 vyškolenými nositeli dýchací techniky.

autor: Zdeněk Kűhr

V sobotu 29. května jsme se rozhodli uspořádat kácení máje, jelikož proběhlo rozvolňování v souvislosti s covidem. Kácení ale předcházelo stavění, protože májka zatím nestála. Nastrojili jsme ji a postavili po obědě, chvilku jsme poseděli, pokecali a šli ji skácet. Vše se podařilo a tak i letos jsme tuto tradici nevynechali.

V neděli 16. května v 17:54:41 požár výškové budovy Želechovice nad Dřevnicí, ulice 4. května 336. Vyjede HZL 817, HZL 818. Hoří ve sklepě, dvě osoby v objektu zraněny.

Zpráva, která zvedla ze židle nejednoho hasiče. Nicméně Vás uklidníme, šlo pouze o simulovaný poplach, kdy si členové naší výjezdové jednotky vyzkoušeli záchranu osob z "hořícího" objektu.

Zasahující hasiči se rozdělili do dvou skupin. Jedna se vydala lokalizovat a uhasit "požár", druhá hledala zraněné osoby, které bylo nutno dostat ze zakouřeného objektu ven. Jeden z figurantů měl pouze poraněnou nohu a jeho vyvedení bylo poměrně jednoduché. Druhá osoba byla ovšem v bezvědomí zaklíněná pod stolem a bylo třeba ji vynést s ohledem na možné poranění páteře apod., k čemuž vhodně posloužila páteřní deska. Všechny zraněné osoby se povedlo zachránit a "oheň" byl uhašen.

Poté ještě následoval nácvik masáže srdce a umělého dýchaní na figuríně, zapůjčené z Český červený kříž, pod dohledem zkušeného zdravotního bratra, a zároveň také našeho bratra Kryštofa Balajky.

Závěrem pak bylo probrání nedostatků, shrnutí celé akce a její vyhodnocení.

Této odborné přípravy se zúčastnili: Kryštof Balajka, Patrik Coufalík, Robert Čapák, Petr Dolanský, Daniel Hamšík, Lukáš Kruťa a Zdeněk Kűhr. Jako figuranti posloužili Marek Čuřík a Ivana Hrazdirová.

Děkujeme Obci Želechovice a paní Machalíčkové, ředitelce ZŠ, za poskytnutí školních prostor a paní Novotné z MO ČČK za zapůjčení figuríny. (foto)

autor: Patrik Coufalík

Ve druhém únorovém týdnu přišlo počasí jako už dlouho ne a tak nás napadlo, že uděláme něco pro obec a pro děti. Podle předpovědi počasí jsme věděli, že má mrznout dlouho. Hned z kraje týdne večer se sešla parta hasičů s tím, že uděláme v dnešní nelehké době kluziště pod sokolovnou. Sešlo se nás asi 15 a po rozdělení úkolů šlo všechno jako po másle a do hodinky byly poskládané mantinely a vyrovnán napadaný sníh, poté jsme již mohli postupně začít kropit plochu. Po několik večerů se naváželo a kropilo a teď v současné době je krásné kluziště, které využívají hlavně děti a veřejnost k radovánkám... doufejme, že nám vydrží co nejdéle.

autor: Patrik Coufalík