naše obec
(kontakty na orgány obce)

Želechovice leží v údolí na levém břehu Dřevnice 5,8 km východně od Zlína a 8,4 km západně od Vizovic, v nadmořské výšce 242 m. Trvalé bydliště k datu 1. 1. 2017 zde má 1864 obyvatel (vývoj počtu obyvatel a jeho věkové skladby v letech 2009 - 2017). Katastr obce měří 1599 ha. V jeho obvodu je také řada samot, většinou pasekářských usedlostí jako Oborky, Láze, Žleby, Vidova, Batalice, Želechovické Paseky. Dnes jsou některé z nich přeměněny na rekreační chalupy.

V katastru Želechovice se nachází několik přírodních památek. Na Želechovických pasekách je nejstarší chráněné území v okrese, vyhlášené již v roce 1949 k ochraně jaterníku podléšky. Jedná se o jedinou lokalitu této rostliny v jižní části moravských Karpat. Lokalita „Pod Drdolem“ je louka na okraji smíšeného listnatého lesa, nacházející se západně od cesty na vrch Drdol. Vyskytuje se zde silně ohrožený vstavač bledý a další vzácné rostlinné druhy. Na katastrálním území se nacházejí 2 chráněné sirné prameny. (odkaz na internetové stránky)

1. Památky

– farní kostel sv. Petra a Pavla, katolický hřbitov, evangelický hřbitov
– pomník padlým ve 2. světové válce

2. Kultura, vzdělávání, spolky, organizace, sportovní aktivity a volný čas apod.

– pošta
– zdravotní péče (obvodní lékař, dětská lékařka, zubní lékařka, gynekolog)
– lékárna
– farní úřad
– 15. základní škola Zlín – Želechovice (otevřena v roce 1949) + tělocvična (pořádání plesu – únor, pravidelné cvičení TAJ–CHI, pořádání Dne zdraví a pohybu atd.) – (odkaz na internetové stránky)
– mateřská škola (rok 1951)
– pobočka Knihovny Františka Bartoše
– Sbor dobrovolných hasičů Želechovice nad Dřevnicí
– Sbor dobrovolných hasičů Želechovické Paseky
– TJ Sokol Želechovice (celoroční cvičení, několik sportovních oddílů, společensko–kulturní akce apod.)
– Skautský oddíl Želechovice nad Dřevnicí
– Přírodní park Želechovické Paseky (vyhlášen v roce 2001) (odkaz na internetové stránky)
– COOP Družstvo (bývalá Jednota), pekárna, papírnictví, servis kol, 3 autoservisy a pneuservisy a další obchody
– restaurační zařízení – Hospoda u Březíků, Restaurace u Vágnerů, Coffe bar

3. Potoky

– Obůrek (ve správě Lesy ČR s.p.)
– Vidovka (ve správě oblastní správy toků BRNO – pracoviště Bojkovice)

4. Doprava

– územím prochází silnice I/49 komunikace Zlín – Vizovice – linky místního a dálkového významu
– železnice Otrokovice – Zlín – Vizovice
– MHD – linka č. 12 Sportovní hala – Želechovice, křižovatka
– MHD – linka č. 90 Sportovní hala – Želechovice, škola

5. Vodovod

– ANO (ve správě VaK Zlín a.s.)
– vodovod Paseky (ve správě Želechovic nad Dřevnicí)

6. Kanalizace

– ANO (ve správě Želechovic nad Dřevnicí)

7. Plynofikace