soutěže 2008
11. října
okresní kolo hry Plamen – podzimní (první) část – mladí hasiči. Toto klání se konalo na Rackové u Zlína. Vyjely jsme časně ráno (kolem 7. hodiny) čtyřmi osobními automobili, jelikož žádný z našich řidičů nemohl jet cisternou. Podzimní kolo zahrnuje dvě disciplíny: požární útok CTIF a závod všestrannosti (braňák). Naši maloši se zúčastnili jen závodu všestrannosti, ale zato jsme měli jak hlídku mladších, tak i starších žáků (v každe 5 členů). Požární útok CTIF jsme nezvládli, protože nám chyběli lidi (je potřeba 9 lidí na hlídku). Mladší šli na řadu jako první a starší jako třetí. Během závodu se obě dvě naše hlídky potýkaly na jednotlivých stanovištích s menšími či většími problémy a po zdárném doběhnutí do cíle děti pojedli a pak jsme vyrazili zpátky k domovu. Starší žáci jsou průběžně na 22. místě a mladší na 14. místě. Druhé a zároveň závěrečné kolo se uskuteční na jaře. Podrobné výsledky zde.
13. září
soutěž mladých hasičů v Tečovicích. Na tuto soutěž vyjeli naši mladší žáci spolu se svým vedoucím bratrem Žitným. Na místě byl velký počet soutěžních družstev a tak bylo jasné, že klání to nebude lehké. Nakonec se tak i ukázalo. Po nějakých chybách naši skončili v druhé půli startovního pole. I přes to ale dostaly děti nějaké ceny a spokojeně se jelo nazpět k domovu. (foto)
6. září
soutěž o pohár starosty Neubuze. Na tuto soutěž jsme zavítali po dlouhých domluvách, kdože to vlastně pojede. Nakonec jsme jeli v trochu pozměněném ludkovickém složení. Stále to byla směs lidí z áčka i béčka a tentokráte jsme z časových důvodů ani netrénovali. Teď s odstupem můžeme říci, že ani ten trénink by nám asi nepomohl. Na místě se konala taktéž soutěž mladších a starších žáků, které se zúčastnili naši mladší žáci. Prázdniny ještě neskončily a na složení jejich týmu to také bylo vidět. Kde kdo byl na prázdninách u babičky apod. a tak jejich družstvo bylo složené jak se dalo.
Soutěžní den začal kláním žáků, kde naši malí nakonec –bohužel– obsadili až poslední pozici, jelikož se jim při roztahování útoku rozpojil jeden proud a než to maloši spravili, bylo pozdě. Ovšem snahu a odhodlání útok dokončit musí každý ocenit. Dále následovala soutěž žen, která se, jako obvykle, velkého zastoupení nedočkala. Podívaná to ale byla věru pěkná, jelikož dívat se pořád na upocené chlapi nám poněkud nesvědčí. Pak přišlo i na muže. Startovali jsme jako šestí a tak jsme čekovali taktiku těch před námi. Trať byla umístěna na zdejším fotbalovém hřišti. Jeden člen týmu startoval asi 40 metrů od základny. Ten musel překonat překážku, rozhodit hadici a jeden její konec připojit na opodál stojící nadzemní hydrant a druhý na proudnici a takto doběhnout za cílovou čáru, kde odložil zapojenou proudnici a zmáčkl klakson, po jehož zvuku vybíhal zbytek družstva ze vzdálenosti cca 15 metrů k základně. Nám se útok nepovedl bohužel úplně bez chyb, protože rozdělovač pozdě pustil vodu do proudů a to nás stálo cenné sekundy. I kdyby se ale vše podařilo na výbornou, je otázkou, zda bychom na bedně stáli. Spekulace stranou, faktem je, že jsme skončili na šestém místě z celkem 11ti týmů, což znamená, že jsme byli v Neubuzi takovým hasičským průměrem.
Ještě před vyhlášením výsledků žen a mužů jsme zhlédli scénku místních. Byli oblečeni do zajímavého oblečení a scénka se točila okolo hašení ohně v předem připravené nádobě. Hasícím prostředkem byla voda a nástroje, v kterých ji „hasiči“ nosili byly, nutno podotknout, značně nevhodné, např. děravý hrnec, děravá konev, cedník apod. Po potlesku již následovalo vyhlášení výsledků.
No tato soutěž byla asi naší poslední v tomto roce a tak nezbývá nic jiného než se těšit na příští sezónu, která nám určitě přinese lepší výsledky :o) (foto)


výsledková listina – mladší žáci

umístěnísdhčas útoku
1.  Provodov38,03 s
2.  Neubuz39,13 s
3.  Trnava41,75 s
4.  Březůvky44,64 s
5.  Všemina52,09 s
6.  Želechovice n. Dřevnicí55,78 s
7.  ŠtípaNvýsledková listina – starší žáci

umístěnísdhčas útoku
1.  Neubuz28,55 s
2.  Všemina „A“30,04 s
3.  Strahovice34,10 s
4.  Podkopná Lhota34,94 s
5.  Všemina „B“38,61 s
6.  Trnava55,24 svýsledková listina – ženy

umístěnísdhčas útoku
1.  Trnava42,67 s
2.  Neubuz45,48 s
3.  Hrobice94,37 svýsledková listina – muži

umístěnísdhčas útoku
1.  Lhotsko28,02 s
2.  Hrobice „B“30,93 s
3.  Prštné30,95 s
4.  Neubuz „A“31,45 s
5.  Trnava33,98 s
6.  Želechovice n. Dřevnicí36,33 s
7.  Všemina37,20 s
8.  Neubuz „B“40,90 s
9.  Provodov48,73 s
10. – 11.  Hrobice „A“N
10. – 11.  VeseláN
30. srpna
soutěž v Ludkovicích. Po poslední soutěži Grand Prix u nás v Želechovicích jsme se rozhodli spravit si chuť a zajet na soutěž do Ludkovic a alespoň si vyzvednout jejich pohár výměnou za ten, co si odvezli oni od nás (3. místo). Jelikož jeli na tuto soutěž i naši mladší žáci, nemělo cenu jet na dvakrát a tak jsme jeli všichni najednou. Maloši začínali již ve dvě odpoledne. Na startu se objevilo 14 družstev žáků rozdělených klasicky na starší a mladší. Náš žákovský tým byl mix týmu A a B a i přes to se jim povedl vcelku slušný útok. Na tréninku ve čtvrtek byl čas ještě lepší, ale to cvičili zase v jiném složení, takže nakonec to dopadlo dobře. I po chybě během útoku, kdy rozdělovač přišlápl útoku hadicí a ta mu vypadla, obsadili pěkné třetí místo a jeden pohár byl doma.
Místní trať byla pro nás něčím novým. V Ludkovicích jsme ještě nebyli a tím co nás čeká nás jenom strašili Pasekáři, kteří tam letos zavítali dokonce s dvěma družstvy mužů a jedním žen. Ti ostatně vyhráli všechny předchozí 4 ročníky, které se zatím konaly a tak se o vítězi moc nepochybovalo. Součástí tratě byl i kolem protékající vodní tok. Žáci ho přeběhli a hned se vydali na základnu a utíkali dopředu asi 30 metrů k terčům. Muži a ženy to ovšem měli složitější. Startovali na jedné straně břehu, proběhli cikcakem, přeběhli přes vodní koryto, dále útěk asi 30 metrů na základnu, sebrání výzbroje a rychlý útěk zase zpět přes vodu rychle vše zapojit a doběhnout k terčům než půjde voda. Terče byly elektronické a byly umístěné na kopečku asi 60 metrů od vody. Další perličkou bylo to, že při shození terčů musel být proudař ve vymezeném pruhu před terči, jinak byl pokus neplatný. To bylo z důvodu toho, že terče šly shodit i když se nestříkalo přesně do jejich středu. Stačilo trefit přední část terče a on sklapl.
Na start se postavilo celkem 13 týmů mužů a 1 tým žen. My jsme startovali až jako jedenáctí a tak jsme jenom čekovali taktiku ostatních. Hned mezi prvními šli obě mužská družstva favoritů z Želechovických Pasek. Jejich A týmu šlo vše –jako vždy– jako na drátkách, ale pak rozdělovač udělal chybu a pustil vodu do proudů i když jeden z nich ještě nebyl u terčů. Dotáhnout hadici plnou vody do krátkého, ale poměrně strmého kopečku je problém a tak než se to podařilo, nějakou dobu to trvalo a to už na vítězství nestačilo. Ani druhému jejich týmu se útok moc nepovedl a tím se, dalo by se říci, „otevřela“ cesta pro nás. I když náš tým nebyl klasicky složen a ani uspořádán (mix týmu A i B, košař dělal útok a savičář strojníka), tak se nám podařila nevídaná věc (určitě to bylo i naším čtvrtečním tréninkem). Před startem jsme si říkali, že čas 50 s by byl super, ale když nám pak řekli 47,93 tak to bylo neuvěřitelné. Nakonec nás neohrozili ani borci z Hřivínového Újezdu a tak jsme si odvezli mimo poháru za první místo i Ludkovický putovní pohár, do kterého se vlezlo víc jak 1,5 litru kapaliny :o) (foto, video muži, video mladší žáci)


výsledková listina – mladší žáci

umístěnísdhčas útoku
1.  Podhradí „B“33,89 s
2.  Provodov34,45 s
3.  Želechovice n. Dřevnicí35,62 s
4.  Lukoveček40,62 s
5.  Jasenná40,80 s
6.  Lukoveček49,10 s
7.  Podhradí „A“57,24 s
8. – 9.  Pozlovice „A“N
8. – 9.  Pozlovice „B“Nvýsledková listina – starší žáci

umístěnísdhčas útoku
1.  Malenovice23,21 s
2.  Želechovické Paseky24,79 s
3.  Lukoveček47,13 s
4.  Pozlovice60,94 s
5.  PodhradíNvýsledková listina – ženy

umístěnísdhčas útoku
1.  Želechovické Paseky69,89 svýsledková listina – muži

umístěnísdhčas útoku
1.  Želechovice n. Dřevnicí47,93 s
2.  Hrobice52,53 s
3.  Prštné55,44 s
4.  Louky55,63 s
5.  Pozlovice56,09 s
6.  Ludkovice „A“57,49 s
7.  Ludkovice „B“58,10 s
8.  Jaroslavice58,57 s
9.  Želechovické Paseky „B“59,63 s
10.  Želechovické Paseky „A“68,21 s
11.  Podhradí70,49 s
12.  Provodov74,99 s
13.  Hřivínův ÚjezdN
Borci z Hřivínového Újezdu brzo pustili vodu do proudů a když viděli, že čas nebude dobrý, útok ukončili.
16. srpna
konečné zúčtování v Grand Prix. Po poslední soutěži u nás v Želechovicích nad Dřevnicí se nad námi zatáhla mračna. Na to jak jsme celou sezónu začali, byl celkový výsledek velice špatný. Po vyhrání na Klečůvce následovalo jedno špatné umístění za druhým. Občas sice nějaká ta přednější příčka byla, ale nic závratného. Neúspěch byl jednak dán nesouhrou týmu, který trénoval jen velice málo a také naší výzbrojí, zejména mašinou, která si po celou dobu sezóny dělala co chtěla. Někdy jela perfektně a jindy sála jako kus starého železa. Snad s ní naši mechanici přes zimu něco provedou, uvidíme. Od příští sezóny by to také potřebovalo trénink každý týden, aby každý věděl co má dělat a jak to má dělat a ne, aby to dopadlo jako např. na Pasekách, kde jsme v útoku zapojili jednu hadici do sebe a druhou na rozdělovač. Nakonec tento rok jako první skončil tým ze Želechovických Pasek, i když ne tak přesvědčivě jako loni. Na nás zbyla bohužel až bramborová pozice, z čehož nemůže mít radost nikdo z nás. Uvidíme co nám příští sezóna přinese a snad budeme za rok bilancovat trochu v lepším světle :o)


konečné výsledky Grand Prix

umístěnísdhtrestné body
1.  Želechovické Paseky12
2.  Jaroslavice15
3.  Ostrata18
4.  Želechovice n. Dřevnicí22
5.  Prštné23
6.  Lípa – muži28
7.  Klečůvka29
8.  Lípa – ženy33
16. srpna
soutěž GP v Želechovicích nad Dřevnicí. Poslední klání Grand Prix našeho okrsku se konalo u nás v Želechovicích nad Dřevnicí na Střelnici. Trať začínala na tanečním parketu, z kterého se vbíhalo do náročného cikcaku. Po něm se dobíhalo k základně, kde ležela mašina a ostatní výzbroj a utíkalo se asi 40 metrů po rovince, na kterou navazoval kopec se stoupáním cca 30%. Sálo se přímo z kolem protékajícího potoka a ne jako obyčejně u nás z kádě ponořené v potoku, protože v noci byla průtrž mračen a tak bylo v potoku vody víc než dost. Celkem se dostavilo 12 družstev z 9ti sborů.
Na start jsme se jako domácí nejdříve postavili my (tým A) a po výstřelu z pistole jsme se doslova vrhli do cikcaku. Natrénováno jsme měli, takže jsme se neobávali nějakých kiksů. Nástup byl pěkný a útok taky, ale zase ta voda. Tentokráte to nebylo mašinou, ale při hození sacího vedení do vody se spoj savic rozpojil a tak se šroubovalo znova, napůl ve vodě. Po této chybě, kdy jsme měli cca o 10 sekund horší čas než na tréninku jsme věděli, že to s námi dopadne v konečném zúčtování, a to hlavně v Grand Prix, velice mizerně.
Nakonec jsme skončili na 7. příčce a do GP jsme si připsali škaredých 5 trestňáků. Bohužel ani naše „béčko“ nezachránilo čest našeho sboru, když museli nadvakrát sát a tak pro nás celá soutěž dopadla bledě. Nakonec velice překvapivě vyhráli borci z Ostraty před Pasekama a Ludkovicemi. Paseky mohly být na první příčce, ale jejich pravému proudu trvalo shození terče o 3 sekundy dýl než levému. (foto, video týmu B)


výsledková listina

umístěnísdhčas útokuprůběžné pořadí v GP
1.  Ostrata43,86 s  3. (18 trestných bodů)
2.  Želechovické Paseky „A“44,48 s  1. (12 trestných bodů)
3.  Ludkovice50,89 s  neúčastní se
4.  Jaroslavice51,82 s  2. (15 trestných bodů)
5.  Lípa – muži52,75 s  6. (28 trestných bodů)
6.  Želechovické Paseky „B“54,51 s  neúčastní se
7.  Želechovice n. Dřevnicí „A“56,75 s  4. (22 trestných bodů)
8.  Želechovice n. Dřevnicí „B“58,83 s  neúčastní se
9.  Klečůvka61,63 s  7. (29 trestných bodů)
10.  Prštné66,81 s  5. (23 trestných bodů)
11.  Lípa – ženy75,07 s  8. (33 trestných bodů)
12.  LoukyN  neúčastní se
Louky nenasály vodu.
9. srpna
soutěž GP na Želechovických Pasekách. Předposlední soutěží v naší okrskové Grand Prix byla ta na Pasekách. Start byl sice určen na 15:00, ale my jsme na místě byli již kolem 14:20, abychom stihli nachystat naši elektronickou časomíru, pomocí které se útoky měřily. Celkem se dostavilo 14 týmů, což byla hodně solidní účast. Už z počtu bylo jasné, že toto klání bude napínavé až do jeho konce. Počasí si s námi sice pohrávalo a po několika prvních týmech celou soutěž na několik minut přerušil hustý déšť, ale celkově bylo klima uspokojivé. Celou soutěž provázela neskutečná smůla, která se lepila na paty skoro všem soutěžním týmům. Velký počet nedokončených nebo zcela nezdařených útoků je toho důkazem.
Trať jako obvykle začínala u zdejší říčky a vedla do lesa, kde se stáčela zpět na travnatou plochu. Celý terén byl značně podmáčený díky nočnímu a dopolednímu dešti a tak soutěž, zvláště v lese, připomínala bahenní koupel. Ještě před vběhnutím do lesa na závodníky čekala překážka, kterou museli všichni překonat. Jako první se na start postavilo místní družstvo, které opět nezklamalo (bohužel) a dosáhlo vynikajícího času cca 33,5 sekundy. I druhý tým místních zabojoval a s časem cca 39 sekund skončil nakonec druhý. Další následovníci se více či méně potýkali s různými problémy či s vlastní neschopností. Rozdíl časů mezi druhým a třetím je velmi propastný, což znamená jasnou převahu Pasekářů. My jsme bohužel na Paseky nemohli přijet trénovat, jelikož jsme měli naši cisternu zrovna v opravě a byla ready až na soutěž. Náš útok zmařila školácká chyba, které se dopustil levý proud. Náprava zabrala dlouhých 50 sekund a to znamenalo velký propad hlavně v Grand Prix. Když vynecháme týmy, které nedokončily svůj útok, tak další špatný čas měla např. Ostrata, která nestihla zapojit proud na rozdělovač. Rychlou reakci projevil člen Prštného, když se jim na stroji při útoku urvala páčka od plynu. Rychle odkrytoval svou PS–12 a taháním pouze za lanko od plynu, dokončil zdárně útok. Nakonec jsme skončili na deváté pozici, což pro nás pěkná reklama určitě není a do Grand Prix jsme si tím připsali 7 trestných bodů, které budeme horko těžko stahovat na poslední soutěží u nás v Želechovicích nad Dřevnicí. (foto)


výsledková listina

umístěnísdhčas útokuprůběžné pořadí v GP
1.  Želechovické Paseky „A“33,44 s  1. (10 trestných bodů)
2.  Želechovické Paseky „B“38,88 s  neúčastní se
3.  Klečůvka52,65 s  6. (23 trestných bodů)
4.  Prštné59,14 s  3. (16 trestných bodů)
5.  Jaroslavice61,52 s  2. (12 trestných bodů)
6.  Lípa – ženy62,60 s  8. (25 trestných bodů)
7.  Louky63,40 s  neúčastní se
8.  Ostrata82,64 s  4. – 5. (17 trestných bodů)
9.  Želechovice n. Dřevnicí91,37 s  4. – 5. (17 trestných bodů)
10.  Salaš94,29 s  neúčastní se
11. – 14.  HrobiceN  neúčastní se
11. – 14.  JasennáN  neúčastní se
11. – 14.  Lípa – mužiN  7. (24 trestných bodů)
11. – 14.  LudkoviceN  neúčastní se
Hrobice nenasály vodu. Jasenná měla překřížené proudy. Lípa – muži měli přešlap přes nástřikovou čáru.
Ludkovice neshodily pravý terč a měly překřížené proudy.
26. července
soutěž GP v Ostratě. Již třetí soutěží pokračovala naše okrsková Grand Prix. Klání začínalo klasicky v 15:00 SEČ a oproti minulému roku se trať trochu změnila, nutno podotknout, že k horšímu (myšleno fyzicky náročnější). Trať od startu k základně se ještě prodloužila o několik zrádných metrů, takže nároky na fyzické předpoklady závodníků ještě stouply. Od základny se sbíhalo dlouhým pravotočivým kaňonem a po asi 50 metrech se trať rozdělila do dvou směrů, každý pro jeden proud. Proudy ale ještě zdaleka neměly vyhráno, neboť závěrečná fáze celého útoku vyvrcholila výběhem kopce s cca 70ti procentním stoupáním. Soutěž v Ostratě je asi nejnáročnější soutěží v celé GP, což také bylo vidět na závodnících po skončení útoku.
Abychom nepodcenili situaci jako minule v Lípě, vyjeli jsme ve čtvrtek na místo akce trénovat. Celou trasu jsme si zkusili i s vodou zaběhnout 2x a na blátivém podkladu nebylo o co stát. Orientační čas jsme měli okolo 41 sekund a s vědomím, že na soutěži je to vždycky lepší, jsme celkem v klidu odjížděli domů. Na samotné soutěži se jako první na start postavili domácí borci. My jsme bez losování nastoupili jako druzí, jelikož někteří naši členové spěchali za dalšími povinnostmi. Další bez losování byly Želechovické Paseky, protože hned po soutěži odjížděly na další soutěž na Provodov. Hned za nimi bylo Prštné a Jaroslavice a to z neznámých příčin. Ostatní pozice se losovaly po nástupu. Výsledný čas útoku byl měřen pomocí ručních digitálních stopek, jelikož naše časomíra není (zatím) uzpůsobena k trati na Ostratě.
Domácím se útok nijak zvlášť nepovedl a tak se čekalo na Paseky. Těm útok klapl na výbornou a čas 37,75 sekund pro ně vypadal velmi nadějně. Při našem útoku se ale stalo něco, co již dlouhou dobu nepamatujeme. Perfektně rozběhlý útok, který na 150% zajišťoval druhé místo a asi by i konkuroval Pasekářům, nám překazil přetlakový ventil domácího týmu, který měli mít všechny týmy povinně na mašině. Jakmile naše mašina začala sát a nasála něco málo vody, urvaly se zuby na přetlakovém ventilu a následně i na koncovce na mašině a celý „přetlakáč“ doslova odletěl pryč (lípská fotka incidentu). Naštěstí se nikomu nic nestalo. Jelikož se jednalo o chybu, za kterou jsme nemohli, dostali jsme možnost celý útok opakovat. Druhý pokus jsme odstartovali po Prštném, ale ze zkušeností je jasné, že druhý pokus bývá vždy horší, než ten první. Útok byl rozběhnutý sice pomaleji, ale pořád dost svižně. Bohužel ale pro nás naše mašina hodně dlouho sála (podle košaře zase kvůli poruše koše) a tak jsme zbytečně dlouho čekali na vodu. Výsledný čas 46,15 sekund nedával moc šancí na pohárové umístění. Naneštěstí pro ostatní týmy a naštěstí pro nás na této soutěži dost družstev nedokončilo útok nebo ho dokončilo ale s problémy, jelikož nestihly roztáhnout celé vedení a už do něho hnaly vodu. S hadicemi plné vody byl pak problém se „vyšplhat“ do prudkého stoupání, aby mohly proudy shodit barely naplněné vodou. Tento problém platil především pro pravý proud, který musel „vyšplhat“ až úplně nahoru na kopec.
Nakonec jsme skončili na třetí příčce, v což jsme vůbec nedoufali. Tato soutěž pro nás bohužel znamená další ztrátu v celkovém hodnocení GP, kterou budeme muset nějakým způsobem stáhnout příště na Želechovických Pasekách. Tam to bude ještě zajímavé, protože první 4 místa jsou za sebou o bod a každý bude bojovat co to dá, aby si odnesl co nejméně trestných bodů. Zajímavým zpestřením celé soutěže byl tým ze Slovenska z Rudníku pri Myjave, který má od loňska s Ostratou uzavřenou družbu. Chlapci jsou sice někdejšími mistry SK, ale doplatili na již výše popisovaný problém se zavodněným neroztáhnutým vedením. Zpráva na www.zlinsky.denik.cz zde. (foto, video)


výsledková listina

umístěnísdhčas útokuprůběžné pořadí v GP
1.  Želechovické Paseky37,75 s  2. (9 trestných bodů)
2.  Jaroslavice43,52 s  1. (8 trestných bodů)
3.  Želechovice n. Dřevnicí46,15 s  3. (10 trestných bodů)
4.  Prštné47,63 s  5. (13 trestných bodů)
5.  Ostrata „A“48,15 s  4. (11 trestných bodů)
6.  Ostrata „B“48,15 s  neúčastní se
7.  Klečůvka48,97 s  8. (21 trestných bodů)
8.  Lípa – muži61,40 s  6. (16 trestných bodů)
9.  Lípa – ženy77,90 s  7. (20 trestných bodů)
10.  JasennáN  neúčastní se
11.  Rudnik SKN  neúčastní se
Jasenná a Rudnik SK nedokončili útok, protože nedokázali shodit barely s vodou z podstavců.
5. července
soutěž GP v Lípě. Druhým kláním okrskového Grand Prix mužů byla soutěž, která se konala v lokaci Lípa – fotbalové hřiště. Celá akce začínala tradičně v 15:00. Jelikož jsme ale prováděli i měření času pomocí naší elektronické časomíry, museli jsme, i když je Lípa doslova za rohem, vyjet již o půl třetí. Nakonec se zúčastnilo celkem 10 družstev včetně jedněch žen, jak jinak než z Lípy. Trať vedla stejně jako loni, tzn. start nahoře na hřišti, proběhnutí branky a následný sešup k základně okolo plotu, a dál úprk směr hřiště. Při losování jsme si vytáhli číslo 4, takže moc času na probírání taktiky nebylo. Jako první odstartovali borci z Lípy, kteří nasadili laťku pekelně vysoko. V průběhu celé soutěže je již nepokořil nikdo, ani my, ani Pasekáři, kteří zaváhali u levé proudnice a tak Lípjani poprvé v historii GP doma zvítězili. Náš útok proběhl bohužel velmi špatně a několik školáckých chyb nás dostalo až na sedmou pozici. Nejprve upadnutí jednoho člena na základně a poté zmatek nad zmatek u rozdělovače, kde se nepodařilo včas zapojit levý proud a náprava zabrala cenné sekundy. Jednoznačný důvod našeho nezdaru je absence jakéhokoliv tréninku a celková nesladěnost našeho týmu, která z toho vychází. Bohužel tato soutěž měla (a má) svá úskalí, která když se podcení sehrajou velkou roli. A to se nám vymstilo. Snad to v Ostratě dopadne lépe. Hasičině ZDAR ! ! ! (foto, video)


výsledková listina

umístěnísdhčas útokuprůběžné pořadí v GP
1.  Lípa – muži34,67 s  5. – 6. (9 trestných bodů)
2.  Želechovické Paseky35,07 s  4. (8 trestných bodů)
3.  Jaroslavice38,01 s  1. – 2. (6 trestných bodů)
4.  Ostrata39,41 s  1. – 2. (6 trestných bodů)
5.  Prštné41,22 s  5. – 6. (9 trestných bodů)
6.  Veselá42,29 s  neúčastní se
7.  Želechovice n. Dřevnicí43,91 s  3. (7 trestných bodů)
8.  Lípa – ženy48,81 s  7. (12 trestných bodů)
9.  Klečůvka50,26 s  8. (15 trestných bodů)
10.  Provodov53,18 s  neúčastní se
28. června
soutěž žáků v Podkopné Lhotě (O Pohár kopné). Na tuto soutěž jsme vyjeli se dvěma družstvy mladších žáků. Bohužel ani jednomu družstvu se nezadařilo a obě skončily na posledních příčkách. Zčásti to bylo dáno i tím, že tato soutěž je zařazena do Zlínské ligy, kde jsou velmi zkušené týmy. Soutěžilo se v požárním útoku.


výsledková listina mladších žáků

umístěnísdhčas útokuzlínská liga
1.  Lhotka17,15 sano
2.  Mysločovice 118,40 sano
3.  Sazovice20,66 sano
4.  Malenovice21,04 sano
5.  Racková 221,41 sne
6.  Mladcová I21,48 sano
7.  Popov22,22 sano
8.  Tečovice22,67 sano
9.  Bohuslavice u Zlína 123,48 sano
10.  Bohuslavice u Zlína 226,58 sne
11.  Racková 127,35 sano
12.  Želechovice n. Dř. 127,76 sne
13.  Trnava30,20 sne
14.  Mysločovice 242,84 sano
15.  Želechovice n. Dř. 251,54 sne

21. června
dětská pohárová soutěž v Želechovicích nad Dřevnicí. Tak jako již několik posledních let se v tento čas konala dětská soutěž u nás v Želechovicích. Síly se měřily v kategoriích mladších a starších žáků. My, jakožto domácí, jsme zasáhli jen do mladších žáků. Celkem se letos sjelo 10 sborů, což je oproti loňsku mírný pokles. Soutěžilo se v požárním útoku a tak záleželo jak na mašinách, tak na fyzických výkonech jednotlivců, kteří musí jednat jako tým. Pořadí startu bylo dáno dle příjezdu a tak jsme začali jako první my. Čas našich malochů nebyl špatný, ale nějaká ta chvilka by ještě ubrat šla. Jelikož se soutěžilo na dva pokusy, kdy se počítal čas toho lepšího, nebylo ještě zdaleka nic ztraceno. Bohužel ve druhém pokusu se nám rozpojily „béčka“ a bylo vymalováno. V mladších žácích se blýsklo mužstvo z Provodova, které se svým časem přiblížilo i těm nejlepším ve starší kategorii. Ve starších žácích velmi dobrý výkon předvedla mladá generace z Želechovických Pasek a ukázala, že budou právoplatní nástupci nynější generace mužů. Nakonec ale vystrčili růžky borci z Podkopné Lhoty vedení silnou a přesnou rukou pana Jakuby a svým časem překonali i Pasekáře. Byl to velice pěkný útok. Celá soutěž se vydařila a to i za přispění krásného slunného počasí. Raritou soutěže byla mašina Ostraty. Ta měla stroj, pokud jsem dobře pochopil, japonského původu (značku nevím) a byl to dvoutakt, na rozdíl od PS – 12, které jsou čtyřtakty. Na pohled velice zajímavá mašina s netradičním vzhledem a původem ale žádného překvapujícího výkonu nedosáhla. Vodu sice nasála celkem rychle, ale problémem se jevila ztráta výkonu při tlačení vody. Zvuk vycházející z útrob tohoto „vehiklu“ silně připomínal typické německé vozítko značky Trabant, což ještě umocňovala kouřová clona, která se z něj linula. (foto)


výsledková listina – mladší žáci

umístěnísdhčas 1. útokučas 2. útoku
1.  Provodov 24,89 s17,06 s
2.  Želechovice n. Dřevnicí 21,54 s64,18 s
3.  Bohuslavice u Zlína 24,19 s34,37 svýsledková listina – starší žáci

umístěnísdhčas 1. útokučas 2. útoku
1.  Podkopná Lhota 16,50 sN
2.  Želechovické Paseky 16,98 sN
3.  Neubuz 20,37 s20,42 s
4.  Ostrata 21,80 s29,81 s
5.  Klečůvka 23,04 s22,82 s
6.  Ludkovice 29,28 s36,63 s
7.  Hrobice 36,90 s31,99 s
14. června
soutěž žáků o putovní pohár starosty SDH Kaňovice. Této soutěže se za nás zúčastnilo družstvo mladších žáků. Ve velké konkurenci se umístili na 6. příčce. Soutěžilo se v požárním útoku.
8. června
soutěž o pohár primátorky města Zlína v Loukách. Jednalo se již o devátý ročník a pro nás a Želechovické Paseky to byl ročník i poslední, jelikož se Želechovice stanou od 1. 1. 2009 samostatnou obcí a tudíž již nebudeme spadat pod město Zlín. I přes toto vědomí jsme netrénovali a na soutěž jsme vyjeli jako by se nechumelilo. Zato Želechovické Paseky situaci nepodcenily a trénovaly. Vyjížděli jsme po jedné hodině odpolední, všichni dobře naladěni. V duchu jsme si říkali, že by bylo dobré se pořádně ukázat, když už to bude naposled. Po příjezdu na místo jsme obhlédli trať a usoudili, že to bude určitě „zajímavé“. Trať byla situována vedle řeky Dřevnice. Startovní čára byla hned u vody a jeden člen družstva musel po startu nastartoval plovoucí čerpadlo, připojit k němu hadici „C“ a tak se doplňovala voda v kádi, která byla ze začátku naplněna pouze do půlky. Po vyběhnutí břehu řeky se seběhlo k základně a od ní dále k terčům. Většina týmů uplatnila tzv. hurá systém (zapojení všeho na základně). Na trati byla umístěna jedna hlavní překážka vysoká cca. 80 cm, kterou museli podběhnout všichni, kdož utíkali dopředu. Vodní vedení muselo jít taktéž pod překážkou. Na útočníky čekalo ještě další překvapení v podobě další překážky. Ta se musela překonat vrchem, přičemž útočné vedení muselo jít spodem. Podmínkou také bylo, aby útočníci překážku nepřeskočili, ale museli do ní šlápnout, aby se nohou dotkli země. Za touto „šikanou“ už byly konečně terče. Nakonec se dostavilo všech 14 sborů, které jsou pod Zlínem. Sbory Klečůvka a Lužkovice ale dojely v počtu cca 4 lidí na každé straně a tak se domluvili, že budou cvičit spolu a to jménem Klečůvky. Soutěžilo se na dva pokusy, kdy se počítal čas toho lepšího. Po rozlosování pořadí startu už jsme jen pozorovali výkony ostatních týmů a přemýšleli nad vhodnou taktikou. Jako druhé startovaly Želechovické Paseky, které svým výsledným časem nastavily laťku velice vysoko. Týmy, které startovaly po nich měly čas o min. 10 sekund horší. My jsme se však nechtěli nechat zahanbit a do prvního útoku jsme vyběhli se vší vervou. Vyskytly se ale nějaké chybky v důsledku chybějícího tréninku a tak jsme po prvních pokusech byli na 4. pozici se ztrátou cca 0,7 s na druhého v pořadí. V průběhu přestávky vystoupila primátorka města Zlína Irena Ondrová a promluvila k přítomným hasičům o jejím vděku za jejich práci, popřála jim štěstí v soutěži atd.
Do druhých pokusů všichni očividně nastoupili v ještě soutěživějším duchu s cílem dosáhnout co nejlepšího času. Některé týmy se zlepšily, jiné nikoliv. V našem týmu došlo ale ke změně a to možná i k velice významné. Kvůli zranění útočníka Dana Hamšíka nastoupil místo něho do útoku Zdeněk Slezák a k plovoucímu čerpadlu se postavil náš fotograf Mira Tišer. Oběma nové posty sedly a výsledný čas překvapil i nás samotné. Nebyli jsme sice první, ale druhá příčka cca 4 s za Pasekářama byla taktéž velice dobrá. Po nás ještě ukázaly růžky i další sbory jako např. Louky či Jaroslavice, ale na prvních dvou místech se nic nezměnilo. Tím pádem na prvním místě skončilo a putovní pohár k tomu získalo SDH Želechovické Paseky a na druhém místě jsme se usadili my. Dva nejlepší celky se s touto soutěží důstojně rozloučily a určitě si udělaly dobrou reklamu.
V průběhu celého závodu bylo dost pokusů neplatných, hlavně z těchto důvodů: ventilové lanko nebylo v době dokončení útoku v prostoru základny, savice nebyly spojeny před hozením sacího vedení do kádě (soutěžící zapomněli, že se nekýbluje ale saje), nenasátí vody a neproběhnutí hlavní překážky všemi, co utíkali dopředu. (foto, video) zpráva Magistrátu města Zlína


výsledková listina

umístěnísdhčas 1. útokučas 2. útoku
1.  Želechovické Paseky 33,72 s37,71 s
2.  Želechovice n. Dřevnicí46,23 s37,45 s
3.  Louky 45,52 s39,28 s
4.  Jaroslavice N41,08 s
5.  Štípa 102,92 s42,72 s
6.  Lhotka N43,84 s
7.  Klečůvka 50,70 s45,76 s
8.  Mladcová 45,94 sN
9.  Prštné 49,36 s46,55 s
10.  Salaš 101,96 s48,95 s
11.  Kostelec 51,35 sN
12.  Veliková N54,53 s
13.  Malenovice NN
31. května
pohárová soutěž mladých hasičů ve Lhotě. Do této bitvy zasáhli sice jen mladší žáci, ale zato v počtu dvou družstev. Tým A se umístil na pěkné 5. pozici a tým B na solidní 7. pozici z celkového počtu 16 soutěžících týmů. Tato soutěž je zařazena do soutěží zlínské ligy, takže konkurence byla velká. Soutěžilo se v požárním útoku.
24. května
soutěž GP na Klečůvce. Letošní první klání v řadě pohárových soutěží Grand Prix (GP) se konalo na Klečůvce. Ovšem ještě před tímto proběhla soutěž žáků v požárním útoku, kdy každý tým měl 2 pokusy. Dostavily se dva týmy mladších a tři týmy starších žáků. V mladších soutěžily klasicky jen dva želechovické týmy a tak zápolení připomínalo spíše bratrovražedný boj. Všem mladým nadějím to šlo od ruky a výkony, jenž některé mančafty předvedly, byly velmi podařené. Náš trénink se projevil a tak naše malé áčko mělo lepší čas než všichni ostatní. Dále následovala soutěž mužů a jedněch žen, které jelikož jsou jediným ženským družstvem v našem okrsku, požádaly o přidání do Grand Prix, aby měly motivaci ke svým výkonům. Celkem se tedy dostavilo pěkných 10 družstev a tak se bylo na co dívat. Soutěž na Klečůvce má svou typickou vlastnost, a to tu, že pořadatelé využívají své fotbalové hřiště k trápení nebohých hasičů během. Start je situován na jedné straně hřiště a po výstřelu se musí na délku celé přeběhnout. Základna také není klasická. Vybavení je asi 10 metrů od mašiny a tak nehrozí hurá systém, ale pěkně poctivě se vedení zapojuje za běhu. Naše mužstvo startovalo až deváté a tak jsme měli čas na okoukání taktiky a rozpracování své vlastní. Tento den byl ale smolný hned pro několik týmů. Snad to bylo nervozitou, počasím nebo špatnými energetickými zónami, ale každopádně Klečůvce „A“ (nestihli spojit spoj B), mužům z Lípy (diskvalifikace kvůli šroubování koše v kádi) a Pasekám (zasukované hadice) se útok vůbec nepodařil, čehož jsme využili a zaútočili na první příčku. Poprvé za hodně dlouhou dobu nám všechno klaplo snad do poslední koncovky a tak jsme se mohli radovat z pěkného času 47,19 s a tím i z prvního místa. Takovýto pěkný začátek sezóny jenom potěší a přidá na sebevědomí. Už aby byla druhá soutěž GP v Lípě. Všechny časy útoků se měřily pomocí naší elektronické časomíry. (foto, video muži)


mladší žáci

umístěnísdhčas 1. útokučas 2. útoku
1.  Želechovice n. Dř. „A“23,05 s28,45 s
2.  Želechovice n. Dř. „B“27,18 s37,43 sstarší žáci

umístěnísdhčas 1. útokučas 2. útoku
1.  Klečůvka „A“24,05 s27,31 s
2.  Klečůvka „B“26,89 s26,30 s
3.  Želechovické PasekyN51,76 smuži a ženy

umístěnísdhčas útokuprůběžné pořadí v GP
1.  Želechovice n. Dřevnicí47,19 s  1. (1 trestný bod)
2.  Ostrata52,86 s  2. (2 trestné body)
3.  Jaroslavice54,96 s  3. (3 trestné body)
4.  Prštné59,70 s  4. (4 trestné body)
5.  Klečůvka „B“61,10 s  neúčastní se
6.  Lípa – ženy64,75 s  5. (5 trestných bodů)
7.  Želechovické Paseky66,49 s  6. (6 trestných bodů)
8.  Louky73,48 s  neúčastní se
9.  Klečůvka „A“87,35 s  7. (7 trestných bodů)
10.  Lípa – mužiN  8. (8 trestných bodů)
Družstvo Lípa – muži bylo diskvalifikováno za šroubování koše v kádi.
17. května
okresní kolo hry Plamen – jarní (druhá) část – mladí hasiči. Druhá a závěrečná část se uskutečnila ve Štítné nad Vláří. V této části se soutěžilo v požárním útoku, štafetě dvojic, štafetě 4x100m, 400m štafetě CTIF a v celoroční činnosti. Celkově se pak naši mladší žáci, kteří se první části na podzim nezúčastnili, umístili na 9. místě ze 14 soutěžních týmů. První tři místa obsadily Malenovice, Bohuslavice a Prštné. Starší žáci se nezúčastnili této jarní části a tak se umístili na poslední 29. pozici. První tři příčky zde obsadil Brumov, Popovice a Malenovice. (první část)
10. května
okrsková soutěž na Želechovických Pasekách. Úvodní soutěží mužů a žen byla letos ta okrsková, konající se na Želechovických Pasekách. Mimo dospělých soutěžili i mladí hasiči. Všechny kategorie zápolily ve dvou disciplínách – štafetě (mladí – CTIF, muži a ženy 4x100m) a požárním útoku. Toto klání odstartovalo nejdříve soutěží mladých hasičů ve 13:00. My jsme opět zasáhli do bojů v kategorii mladších žáků a obsadili jsme obě dvě místa :D Naši malí hasiči a hasičky se předvedli a jejich výkon stál za potlesk. Ve starších žácích jsme neměli nikoho a tak se na prvním místě objevilo domácí „dětstvo“ s velice pěkným výsledkem, hlavně ve štafetě.
Po mlaďoších následovaly ženy, které se zúčastnily v počtu 1 tým a to klasicky z Lípy. Svou kategorii bezkonkurenčně vyhrály a svým výsledkem v útoku dokonce pomyslně uštědřily porážku i několika týmům mužů.
Po ženách nastoupili muži a zvlášť štafeta se nesla ve velice vyrovnaném duchu. Jen Pasekáři zaváhali a obě dvě jejich družstva v rámci týmu byla diskvalifikována (asi předčasné vybíhání při předávání štafetky). Útok klasicky provedli Pasekáří, kteří se s nikým a ničím nepárali a s přehledem ho vyhráli. Do letošní sezóny zasáhla další proměnná a to nový stroj Lípy, který prošel širokospektrální výkonnostní úpravou a teď žere i trávu okolo základny. Jejich mašinka jim sice velice výrazně upravila (zlepšila) jejich průměrné časy, ale asi s ní ještě nejsou dost sžití a tak to nebylo úplně ono. Ale i jejich druhé místo značilo velký problém. Po Lípě jsme zabojovali my, ale něco se potentočkovalo vzadu a bohužel jsme je netrumfli.
Další perličkou této soutěže byl rozdíl časů útoku našeho týmu a týmu Jaroslavic A. Jelikož tyto se měřily pomocí naší elektronické časomíry probíhalo měření velice přesně. Oba tyto útoky od sebe dělila 1 setina sekundy v náš prospěch. Po bližším prozkoumání výpisu časů jsme zjistili, že rozdíl byly dokonce jenom 4 tisíciny sekundy! (my 29,814 s, Jaroslavice A 29,818 s) Jelikož se soutěží na dvě desetinná místa zapracovalo zaokrouhlování a rozdíl byla už 1 setina. Kdyby se toto měřilo klasicky na ručních stopkách těžko by se určovalo, který útok by byl rychlejší. Další novinkou letoška bylo rozdílné počítání konečného pořadí, kdy dříve se čas ze štafety a útoku sečetl a tyto sečtené časy poté určovaly pořadí. Letos se pořadí v jednotlivých disciplínách ohodnotilo počtem trestných bodů, které se pak sečetly a kdo jich měl nejmíň vyhrál. Tak na tom „vydělaly“ např. Paseky. Při starém hodnocení by byly celkově poslední jelikož ve štafetě byly diskvalifikovány. Ovšem nově se umístily na 4. místě. Polemizovat, který způsob je lepší či horší je těžké, ale starý způsob byl určitě dramatičtější a možná i zajímavější.
Shrnutí: Lípa ovládla soutěžní den a na okresní soutěž do Biskupic jedou jak její muži, tak i ženy. Přejeme jim hodně štěstí a hlavně nám neudělejte ostudu ;o) (foto, video muži)


mladší žáci

umístěnísdhčas štafetypořadí ve štafetěčas útokupořadí v útokutrestné body
1.  Želechovice n. Dř. „A“108,02 s1.30,25 s1.2
2.  Želechovice n. Dř. „B“150,98 s2.58,79 s2.4starší žáci

umístěnísdhčas štafetypořadí ve štafetěčas útokupořadí v útokutrestné body
1.  Želechovické Paseky62,42 s1.26,97 s1.2
2.  Klečůvka „B“93,40 s3.28,30 s2.5
3.  Klečůvka „A“80,85 s2.30,08 s3.5
4.  Jaroslavice105,38 s4.37,26 s4.8ženy

umístěnísdhčas štafetypořadí ve štafetěčas útokupořadí v útokutrestné body
1.  Lípa93,09 s1.32,04 s1.2muži

umístěnísdhčas štafetypořadí ve štafetěčas útokupořadí v útokutrestné body
1.  Lípa78,00 s1.28,26 s2.3
2.  Želechovice n. Dř.79,39 s2.29,81 s3.5
3.  Jaroslavice „A“80,05 s3.29,82 s4.7
4.  Želechovické PasekyN7.22,64 s1.8
5.  Klečůvka80,13 s4.49,47 s5.9
6.  Jaroslavice „B“85,03 s5.56,14 s6.11
7.  Lužkovice85,41 s6.65,09 s7.13
1. května
dětská pohárová soutěž v Šarovech. V tento den, který je všem zamilovaným velice dobře znám se konala v Šarovech soutěž v kategoriích mladší a starší žáci. Od zbrojnice jsme vyjeli v pravé poledne a vrátili jsme se kolem půl sedmé večer. Tentokráte jsme zasáhli do bojů jen v mladších žácích a to hned dvěma družstvy. Soutěžilo se ve dvou disciplínách. První byla štafeta dvojic, která se „áčku“ povedla, což mělo za následek umístění na třetí pozici. „Béčku“ se ovšem nezadařilo a byli zde diskvalifikováni. Druhou disciplínou byl požární útok, který se pro změnu povedl „béčku“ a tak zde obsadilo druhou příčku. „Ačku“ připadlo místo páté a to z důvodu špatného spojení hadice „B“ s rozdělovačem. Po nasátí se tento spoj rozpojil a náprava zabrala cenné sekundy. Celkově skočil náš A tým na 4. místě a B tým na 5. místě z celkového počtu 7 týmů v této kategorii. (foto, video)
30. března
Velká uzlovací soutěž okresu Zlín. Další ze soutěží, kde se prokazovaly schopnosti v manuální zručnosti, se konala v Hostišové. Z našeho sboru se zúčastnili jen 4 lidé a tak se na místo nejelo cisternou, nýbrž osobním autem, které řídil vedoucí „malochů“, bratr Vladislav Žitný. Návrat byl po třetí hodině odpolední. Kategorie, ve které se soutěžilo měla jen jedno kritérium a to věk v rozmezí 7 – 15 let. Je jasné, že např. osmiletý na tom bude hůře než čtrnáctiletý, ale soutěž je soutěž a tak ze sebe všichni museli dostat maximum. Celkem se zúčastnilo 47 hasičů a hasiček z celého našeho okresu. Soutěžilo se na 4 pokusy v jednotlivcích, z čehož se počítal ten nejlepší čas. V družstvech se vzaly 3 nejlepší časy od 3 nejlepších soutěžících sboru a ty se sečetly. Naši se umístili následovně (nutno podotknout, že naše družstvo bylo nejmladší na celé soutěži).

jednotlivci (čas v sekundách)

umístěníjméno1. pokus2. pokus3. pokus4. pokus
27.  Zichová VeronikaN18,6825,5019,28
29.  Coufalík Patrik21,35N19,1933,41
31.  Mikl Tomáš21,25N23,5920,41
39.  Malaník Ondra30,8126,2224,8130,40


– první tři příčky: Louky (9,09 s), Újezd (9,66 s), Oldřichovice (9,69 s)

– v družstvech jsme skončili na 9. příčce s časem 58,28s. První skončily Malenovice (34,93s), druhý byl Újezd (35,91s) a třetí byly Louky (37,40s)
29. března
Štípský beránek. V tento den se ve Štípě za nepříznivých povětrnostních podmínek uskutečnil závod všestrannosti v kategoriích mladší a starší žáci. My jsme postavili 2 týmy v kategorii mladších žáků, kde startovalo celkem 19 družstev. Na trati se soupeřilo v těchto disciplínách: K1 – Střelba, K2 – Topografie, K3 – Uzlování, K4 – První pomoc, K5 – Požární ochrana, K6 – Lano. Časy, ve kterých hlídky stihly trať uběhnout byl v rozmezí 11,5 minuty a výsledek ovlivňovaly hlavně trestné body, které dostávaly za nedostatečné splnění jednotlivých disciplín, přičemž 1 trestný bod = 1 minuta. Tyto trestné minuty se pak připočítaly k času uběhnutí a tím vyšel výsledný čas. Např. vítězové z Malenovic získali jen 4 trestné body. Nejvíce trestných bodů měl tým Bohuslavic a to 61. My jsme dopadli následovně:

Hlídka č. 1 – 8. místo, trestné body: 11/7/3/5/4/3 = 33 => celkový čas 1h 6m 40s

Hlídka č. 2 – 11. místo, trestné body: 11/2/3/10/4/3 = 33 => celkový čas 1h 10m 32s

Úplné výsledky zde (mladší i starší žáci)
23. února
uzlovací soutěž 8. okrsku na Želechovických Pasekách. Tato soutěž se nekonala pro nikoho jiného než mladé hasiče. Za nás se zúčastnilo 9 hasičů a hasiček. Celá soutěž nám zabrala asi 3,5 hodiny i s cestováním. Soutěžilo se v jednotlivcích a v družstvech. V jednotlivcích jsme si nevedli vůbec špatně, ale umístění v družstvech už bylo horší. Výsledky jsou na přiložených obrázcích.


         jednotlivci                                        družstva